Бібліотечні уроки

Презентація до бібліотечного уроку
https://drive.google.com/file/d/1DbBsT96iv48HBteE9hyjFkBldWt_kQY2/view?usp=sharing

БІБЛІОТЕЧНО – БІБЛІОГРАФІЧНІ ЗАСОБИ ПОШУКУ ЛІТЕРАТУРИ


Каталоги й картотеки –
Гордість це бібліотеки.
Ви із ними подружіться –
Це в житті вам пригодиться.

Мета. Поглибити бібліотечно-бібліографічні знання учнів, познайомити з алфавітним, систематичним каталогами; вчити учнів шанобливо ставитися до книги.
Обладнання. Читальний зал шкільної бібліотеки; алфавітний, систематичний каталоги; таблиця ББК, плакати з написами.
Вступне слово бібліотекаря.
Успішне розв’язання завдань, що стоять перед шкільною бібліотекою, значною мірою залежить від правильної, науково – обґрунтованої творчої організації бібліотечних фондів і каталогів, довідково – бібліографічного апарату.
Важливим у системі бібліотечно – бібліографічних знань учнів є знайомство з каталогами і картотеками в шкільній бібліотеці, де можна одержати відомості про певну книгу чи статтю  або про книги з певного питання, звернувшись до бібліотекаря чи безпосередньо до книжкових полиць. У пошуку літератури в бібліотеці важливе місце займає бібліотечний каталог.
Види бібліотечних каталогів
Бібліотечні каталоги можна класифікувати за такими ознаками: структурою, цільовим призначенням, обсягом фонду, видами документів, що в них відображенні.
За структурою, тобто за способами ґрунтування бібліографічних записів, існує кілька видів каталогів, а найбільш поширені: алфавітний та систематичний.

Я – алфавітний каталог,
Знаю все тут на зубок –
Які є книги  в бібліотеці
І де їх місце на полиці.
Я складаюся з карток
Які стоять в один рядок.
Найбільше я люблю порядок –
Тут алфавітний розпорядок.

Алфавітний каталог (АК) – охоплює весь книжковий фонд. В алфавітному каталозі записи розташовуються в алфавітному порядку прізвищ авторів і назв творів незважаючи на тематику видань, завдяки чому легко встановити наявність у фонді конкретного документу, а також наявність і склад творів того чи іншого автора. За алфавітним каталогом встановлюється, чи є в бібліотеці певна книга, які твори певного автора є в бібліотечному фонді, коли вони видавалися і в яких виданнях.
Наприклад: В. Шекспір. Трагедії. Чи є вони в нашій бібліотеці? Звернімося до алфавітного каталогу.  Шукаємо букву Ш . Знаходимо: В. Шекспір. Трагедії. 1995 р. В. Шекспір. Трагедії. 1982р.

Систематичний каталог (СК) – це бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовані за галузями  знань у відповідності з певною системою бібліотечно – бібліографічної класифікації. Він розкриває зміст бібліотечного фонду та інформує про те, які видання з тієї чи іншої галузі знання, з того чи іншого питання є в бібліотеці. В результаті поруч розташовуються записи видань з однієї галузі знання , одного питання. Завдяки цьому систематичний каталог дає змогу задовольнити пошук (запит)  на книги з тієї чи іншої галузі знання, теми.
В алфавітному каталозі бібліографічні картки розташовані в алфавітному порядку, а от у систематичному каталозі картки розташовуються за галузями знань у відповідності з визначеною системою бібліотечно- бібліографічної класифікації (ББК).
(На дощці – таблиця з основними розділами ББК).
(Поділивши клас на дві групи бібліотекар дає завдання).
Першій групі – знайти книги, які знаходяться в АК.
Другій групі – знайти книги, які знаходяться в СК.
Бібліотекар. Шановні діти! Сьогодні на уроці ви познайомились із двома видами каталогів це: алфавітний, систематичний.
Ви засвоїли, що в алфавітному каталозі картки розташовані алфавітному порядку, а в систематичному каталозі книги розташовані за галузями знань.


Вікторина

1.     Які каталоги ви знаєте? (алфавітний, систематичний, предметний)
2.     Що таке алфавітний каталог? (це каталог, де картки розміщені за алфавітом)
3.     Що таке систематичний каталог? (це каталог, де картки розміщені за галузями знань)
4.     В якому каталозі ви будете шукати книгу Лесі Українки „Лісова пісня”? (в алфавітному)
5.     Де ви знайдете книгу про голодомор 1933р.? (в систематичному каталозі, розділ історія)
6.     Де можна знайти книгу з хімії, біології? (в предметному каталозі)
7.     У школі ти школяр, а в бібліотеці ? (читач, користувач)
8.     Де в бібліотеці розставлені книги? (на стелажах)
9.     Скільки днів можна читати бібліотечну книгу? (15 днів)
10.                       Назвіть книги, які знають усе? (енциклопедії)
11.                       Назвіть відділ, де видаються книги додому? (абонемент)
 




            Довідкова література

Мета. Познайомити дітей з існуючою довідковою літературою; навчити користуватись словниками, енциклопедіями; виховувати інтерес і потребу до роботи з довідковою літературою.
Бібліотекар. Сьогодні у нас незвичайний урок. Прочитайте прислівя. Як ви його розумієте?  (На дошці написано прислівя  „Золото добувають із землі, а знання – з книжок”)
Бібліотекар. З яких книжок добувають знання? (Відповіді учнів)
Бібліотекар. Сьогодні ми познайомимося з довідковою літературою. Як ви гадаєте, яка це – довідкова література? (Відповіді учнів)
Бібліотекар. Сьогодні ми з нею познайомимось, а також будемо вчитися користуватися цією літературою.

Довідкова література – це словники, довідники, енциклопедії.

Бібліотекар. Якою довідковою літературою ви вже користувалися?
Бібліотекар. В якій послідовності записані слова в словниках?
Бібліотекар. Візьміть тлумачний словник. Перший учень визначатиме значення слова „словник”; другий – слова „енциклопедія”;  третій – значення слова „довідник”.  (учні виконують завдання).
(знайомство зі словниками, енциклопедіями, довідниками).
        (Практична робота з довідковою літературою).
Бібліотекар. В якій книжці ми шукатимемо, як правильно пишеться слово? Знайдіть, як пишуться слова „кропива”, „конденсатор”. (Учні виконують завдання).
Бібліотекар. Де ми шукатимемо синонім до слова? Знайдіть синонім до слова „гарний” (хороший, красивий, красний, чепурний, вродливий); синонім до слова „пастух” (чередник, скотар, табунник, отарник, вівчар).
Бібліотекар. Знайдіть антонім до слова „святковий” (буденний); зєднувати (розєднувати).
Бібліотекар. Де ми шукаємо переклад слів із російської мови на українську та навпаки? Перекладіть українською мовою слова „бесідка”, ландыш”. (Альтанка, конвалія).
Бібліотекар. А тепер перекладіть з української на російську мову „багнет”, „електромережа” (Штык, электросеть).
Бібліотекар. Де ми шукатимемо інформацію про історію предмета, його виникнення?  (енциклопедії).
Бібліотекар. Прочитайте, як називається енциклопедія, що лежить у вас на парті. Знайдіть відомості про такі поняття: марш, материк, картопля, метро. (Учні виконують завдання).
Бібліотекар. Для того, щоб правильно писати й говорити, щоб розширювати свої знання, яка література має завжди бути у вас на столі? (Довідкова).
Бібліотекар. Що належить до довідкової літератури?  (Словники, енциклопедії, довідники).
Бібліотекар. Що треба добре знати, аби швидко знайти потрібне слово в словнику чи енциклопедії?  (Алфавіт)
Бібліотекар. Довідкова література дуже корисна й потрібна не тільки вам, учням, а й учителям, батькам. Необхідно дружити зі словниками, енциклопедіями, а також ніколи не соромитись заглянути в книгу. Недарма в народі кажуть: „З книгою подружишся – розуму наберешся”.





Урок людяності

«Любов до батьків, турбота про них»

(за оповіданням В.О. Сухомлинського
«Байдужість до батька - матері не прощається»)


                                                                                               Підготувала    
 бібліотекар НВК «Гайворонська гімназія –
загальноосвітня школа І-ІІІст. №5»
Цвілюк Н.В.


 Урок людяності.
Любов до батьків, турбота про них
(за оповіданням В.О. Сухомлинського «байдужість до батька – матері не прощається»)
Мета: на основі вивчення, аналізу оповідання удосконалювати навички аналізу художнього твору, розвивати зв’язне мовлення, закріплювати вміння визначати головну думку твору, висловлювати свою позицію, аналізувати вчинки героїв, виховувати у дітей любов та повагу до своїх батьків, турботу про них, шанобливе ставлення до їхніх настанов та порад, прищеплювати бажання бути гідними дітьми своїх батьків, прагнення приносити щастя в свій дім.
Тип уроку: урок формування нових знань, умінь та навичок.
Обладнання: портрет В.О. Сухомлинського, виставка його книг «Гаряча квітка», «Чиста криниця», «Народження громадянина», фотографії В.О. Сухомлинського та Павлиської  школи.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Основний етап
Повідомлення теми й мети уроку. Робота над темою.
1.     Слово вчителя:
Сьогодні, діти, у нас незвичайний урок, урок людяності. Ми з вами будемо вести мову про вічну тему всього людства: про любов до найдорожчих, найрідніших для нас людей – наших батьків. Батьки не тільки дарують нам життя. Вони виховують нас, вчать розуміти світ, любити людей. Материнська любов захищає дитину, окрилює її. Батькова порада, мудра підтримка допомагає їй зрозуміти життя, людські та свої вчинки.
Запис теми уроку.
2.     Робота над висловами відомих людей, прислівями (записані на дошці)
«Хоч би що робила людина, усі її справи, навіть найвидатніші, нічого не варті, якщо вона не виконує свого обовязка перед батьками.    (Б. Ауєрбах)
«Якщо ти не поважатимеш батьків, люди обовязково це помітять і не будуть тебе поважати. Ти можеш зовсім залишитись без друзів»   (Сократ)
«Все купиш, лише тата й маму – ні»
«Шануй батька й неньку, то буде тобі скрізь гладенько»  (Народна мудрість)
«Діти гарні – батькові – матері – вінець; погані – батькові – матері – кінець»
ІІІ. Робота над оповіданням В.О. Сухомлинського «Байдужість до батька – матері не прощається».
1.     Слово бібліотекаря:
 Видатний український педагог В.О. Сухомлинський написав багато притч і оповідань, у яких містяться поради й настанови дітям любити, шанувати й берегти своїх батьків. В.О. Сухомлинський був незвичайною людиною. Все своє життя він присвятив дітям. Йому належать слова: «Серце віддаю дітям». Зверніть увагу на його портрет та послухайте відомості про його життя.
2.Розповідь учениці про життя В.О. Сухомлинського (з демонстрацією фото Павлиської школи, книг, які представлені на виставці)
Василь Олександрович Сухомлинський  народився 28 серпня 1918 року в с. Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області (Херсонська губернія) в родині селянина – бідняка. Ріс він звичайною дитиною, з серцем чутливим і щирим, наповненим ніжністю і любов’ю до людей та навколишнього світу.
Після закінчення школи Василь Олександрович вирішив присвятити своє життя навчанню і вихованню дітей. Тому і обрав освітянську ниву.
Ось таким юнаком, у червні 1934 року, він почав навчання на факультеті мови та літератури Кременчуцького педінституту, але змушений був залишити навчання в зв’язку з хворобою. У 1936 році В.О. Сухомлинський продовжив навчання на заочному відділі Полтавського педінституту.
Після закінчення інституту був направлений до Онуфріївської середньої школи, де працював до липня 1941 року. Плани і задуми молодого вчителя були перервані війною.
А з 1948 року і до останнього подиху свого життя (1970р.)
В. Сухомлинський – незмінний директор Павлиської середньої школи.
Дуже любили вихованці Василя Олександровича уроки мислення серед природи.
«Школа радості» - так називали діти свою середню школу.
На пришкільній ділянці ріс сад і виноградник. Вчитель любив працювати разом зі своїми учнями.
В.О. Сухомлинський тісно зв’язаний зі школярами усіх вікових груп: для них він – старший товариш, який щиро поділяє хвилювання дитинства і юності. Поважайте учня – така перша заповідь, утверджування директором і всім викладацьким колективом Павлиської школи.
У 1968 році за велику науково роботу і плідну педагогічну діяльність В.О. Сухомлинському було присвоєно високе звання Героя Соціалістичної  Праці.
3.Фізкультхвилинка
4. Бесіда за змістом оповідання.
Вчитель: Діти, ви прочитали вдома оповідання В.Сухомлинського «Байдужість до батька – матері не прощається». Хочу дізнатись, чи сподобалось вам це оповідання, чим вразило?
-         Хто є головними героями, героїнями твору? Що ми дізнаємось про них на початку твору?
-         Чому обидві матері були щасливі?
-         Ким хотіла бачити свого сина Білокоса мати?
-         Ким хотіла бачити свого сина Чорнокоса мати?
-         Знайдіть і прочитайте, де зустрілися жінки через тридцять років?
-         Ким став син Білокосої  матері?
-         Ким став син Чорнокосої матері?

Питання
-         Знайдіть і прочитайте, як ставився син до Чорнокосої матері.
-         Чому сумувала Білокоса мати?
-         Знайдіть і прочитайте, що сказав лікар Чорнокосій матері?
-         Знайдіть і прочитайте, що сказав лікар Білокосій матері?
-         Чому Білокоса мати попросила Чорнокосу побути з нею кілька хвилин на одинці?
-         Що розповіла Чорнокоса мати Білокосій? Що це була за таємниця?
-         Знайдіть і прочитайте, що порадила Чорнокоса мати Білокосій?
-         Яких трьох найважливіших рис Чорнокоса мати навчила свого прийомного сина?
-         Уявіть, що до Білокосої жінки приїхав її син і привіз їй чарівні ліки. Розкажіть про ці ліки.
-         Як ви гадаєте, важче виховувати рідну чи нерідну дитину?
-         Що важливіше виховати в дитини доброту чи розвинути в ній таланти та здібності?
-         Як ви гадаєте, чому любов і турбота рідних допомагають людині одужати?
-         Чому байдужість до батька – матері не прощається?
-         Що означає по-справжньому любити своїх батьків?
5. Визначення головної думки оповідання
Головна думка оповідання: Дітям треба любити, поважати і ніколи не забувати про своїх батьків, адже байдужість до батька – матері не прощається. (Запис у зошиті).
ІV. Заключний етап
1.     Підсумки уроку
-         Чому ви навчились, прочитавши оповідання? Які висновки для себе зробили?
-         Подумайте, які риси ви хотіли б виховати в собі?
2.Заключне слово вчителя
Учні нашого класу підготували поради В. Сухомлинського про святий обовязок дітей перед своїми батьками. Нехай ці слова прозвучать як підсумок нашого уроку.
3.Виступи дітей:
1 учень: «Шануй і поважай матір та батька, які своєю працею і піклуванням несуть тобі радість. Памятай, що вони також мають право на радість. Дорожи честю родини, оберігай її як святиню. Де б ти  не був,не забувай про рідну домівку. Завжди памятай про неї.»
2 учень: « Бути добрими дітьми для своїх батьків означає приносити в родину тільки мир і спокій, радість і щастя. Не приносьте батькам тривоги, горя, прикрості, ганьби! Турбота про мир і спокій в родині, про радість і щастя батьків повинна стати головним бажанням вашого життя»
3 учень: «Для батька й матері ти завжди будеш дитиною. Кожен твій крок, кожен вчинок – хороший чи поганий – відгукнеться в материнському й батьківському серці радістю чи болем, щастям чи стражданням. Пам’ятай,що ти – сенс життя, радість і горе твоїх батьків»
4 учень: «Знай, що людський обов’язок дітей – платити батькам за їхнє піклування про тебе, за безмежну любов і відданість – платити тим самим і піклуванням, любов’ю, відданістю. Борг дітей перед батьками на можна виміряти ніякою міркою».
4.Вчитель роздає дітям памятки з порадами В.О. Сухомлинського.
5. Оцінювання відповідей учнів.
V. Домашнє завдання:
1. Намалюйте подарунок для Білокосої матері, який допоможе їй одужати.
2. Напишіть твір на тему «Найкращий вихователь у моїй родині (на вибір).

Немає коментарів:

Дописати коментар