До 100-річчя від дня народження В.О.Сухомлинського




Виховна година "Життя і творчість В.О.Сухомлинського"
1 клас
МЕТА. Ознайомити учнів з життям та творчим шляхом В.О. Сухомлинського, виховувати інтерес до його творчості. Вчити дітей бачити красу, що оточує нас, пере­давати словами побачене, сприяти розвитку мовлення учнів, формувати різностороннє уявлення про природу, заохочувати дітей до складання творів, виховувати любов до рідного краю, відчувати красу природи, бережливе ставлення до навколишнього сере­довища. Формувати у дітей почуття доброти до оточуючих людей, розуміння того, що людина - не просто частина природи, а найвище її створіння.
ОБЛАДНАННЯ: презентація  про життя і діяльність В.О. Сухомлинського, тексти оповідань і казок В.О. Сухомлинського, ілюстрації до його творів.
Хід заняття
1.На фоні ніжної мелодії звучить  оповідання В.О. Сухомлинського "Звичайна людина"
Бесіда.      Яка біда спіткала дідуся і онука ?
         Що зробив подорожній із байдужими очима ?
         Що зробив подорожній з добрими очима ?
Завдання : Намалюй за допомогою сонечка настрій дідуся і свій, а) коли дідусь зустрівся із доброю людиною; б) із  байдужою людиною. Розкажи  -  чому?
2. Індивідуальне завдання .1 Прочитати вірш.
1 учень.
Як людей полюбиш -пошануєш,
Силу для добра в душі відчуєш.
2 учень.
І закрутиться Земля скоріше,
Якщо разом станемо добріші.

3 учень.
Доброта з роками не старіє.
Доброта від холоду зігріє.
4 учень.
І якщо вона як сонце світить,
То радіють і дорослі,
 й діти.

Вчитель: Якщо людина добра, то з нею хочеться говорити сміятись, частіше спілкуватись.
Ось такою надзвичайно доброю людиною був В.О. Сухомлинський. Знаменитий педагог. А зараз я вам хочу розповісти біографію цього прекрасного педагога.
В.О. Сухомлинський — український письменник, вчитель. Його творчість сповнена любов'ю до природи, до рідного краю, до людей. Вирісши серед прекрасної природи він з раннього дитинства навчався бачити і відчувати прекрасне, а згодом все це передав у своїй творчості.
Героями його творчості найчастіше виступають діти. Його твори заставляють замислитися над питаннями. Вчать реагувати на вчинки героїв. Багато його творів були написані в процесі безпосереднього спілкування з дітьми, під час екскурсій, прогулянок, бесід.
Мабуть, саме тому більшість його творів на морально-етичні теми, якими він спонукає нас до самостійних роздумів, оцінок, висновків.
Вони були необхідні для того, щоб краще пояснити дітям події, явища, які вони спостерігали, викликали інтерес до них або змусили замислитись над вчинками, поведінкою.
В своїх оповіданнях про природу В.О. Сухомлинський закликає нас не тільки уважно придивитися до навколишньої дійсності, милуватися красою природи, а й вчить розуміти взаємозв'язки і взаємозалежність в природі. Заохочує пізнати життя тварин, рослин, птахів, бережно ставитись до природи.
Творчість В.О. Сухомлинського різноманітна. Він писав про природу, про стосунки
між людьми, закликав берегти рідну природу. Бути добрими, не байдужими до чужого горя.
Зараз ми пограємо з вами у гру «Згадай своє почуття». Що ви відчували, читаючи твори В.О. Сухомлинського?
1-й учень. Читаючи про струмок, я уявила свою першу зустріч з ним. Мені здалося, що він живий, я хотіла зупинити його рукою, але струмок не  зупинявся і біг далі, весело про щось наспівуючи.
2-й учень. Згадуючи твір «Сніжинка», я відчуваю, як падають вони холодні на моє лице, мов білі мурашки. Вони зникають. Я їх  знову і  знову ловлю  на долоньки ,  щоб  подарувати  матусі
3-йучень. Згадуючи оповідання про квіти, кущі, трави, мене здивували квіти  у моєму  садку . Я їх пестила, співала  їм  колискові  пісні , а хилили  до  мене  свої  голівки  і ніжно  шепотіли  свої  казочки
4-йучень. Я прочитала оповідання «Ледача подушка». І воно викликало в мене почуття  сорому. Я  намагаюся  не  бути  схожою  на  Яринку.
Познайомившись з творами В.О. Сухомлинського, в мене виникло бажання намалювати малюнок. Я старався зобразити сніжинку в оповіданні легкою, ніжною, прозорою і красивою. Вона такою була спочатку, а коли впала на теплу, добру руку хлопчика — розтанула.
(Учні розглядають малюнки дітей до творів Сухомлинського і аналізують їх.)
Вчитель. Не залишали байдужими не тільки вас його твори, але й художників. І вони намалювали ілюстрації до його творів. Зараз ми їх розглянемо.(«Галерея  ілюстрацій  і  малюнків  до  творів В.О.Сухомлинського» Розглядання  та  коментування  деяких.)

ІV. Визначення поняття  добра справа, добрий  вчинок, добра  людина.
а) Читання творів В.О.Сухомлинського (самостійно).Стислий  переказ.
Запитання  до  класу: Яку добру справу вчинили діти, а як би ви вчинили?
       1 ."Протоптали стежку"
2."Суниці для Наталі"
3."Дівчинка і суничка"
4."У кого радість, а в кого горе".

Гра "Якщо ти добра людина, то повинен ..."
Умова гри . Якщо людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то тупотіть ніжками.
1 . Допомагати мамі мити посуд.
2 . Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.
3 . Не вмиватися.
4 . Берегти рідну природу та охороняти її.
5 . Шанувати працю інших людей.
6 . Галасувати, коли хтось відпочиває.
7 . Бути вихованою, стриманою.
8 . Обманювати, хвалитися.
9 . Насміхатись з чужого горя.
10.  Добре вчитися, багато читати.
11 . Не слухати батьків.
12. Допомагати друзям у біді.
13. Ділитися тим що в тебе є.
14. Ображати інших.
15 . Захищати слабкого.
16. Спати на уроках.
17. Красти.
18. Любити своїх батьків.
Бачу, що ви знаєте, що має робити добра людина.
Вчитель: Василь Олександрович любив дітей і написав для них багато-багато цікавих казок: про ласкаве сонечко і м'яку зелену травичку, про працелюбних мурашок і веселого метелика, про кращі риси людини, про дітей. В його казках переважає доброта, бо сам він був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою рідну домівку і нашу велику прекрасну Батьківщину. В.О.Сухомлинський говорив: "Казки - це свіжий вітер, що роздмухує вогник дитячої думки і мови".


  1.Розвиток мовлення. «СОНЕЧКО»
Прилетіло сонечко
На мою долонечку —
Крильця червоненькі,
Цяточки чорненькі,
По всіх пальчиках ходило
З мізинчика полетіло.
(Б. Списаренко)
І до вас воно теж бажає сісти на долоньку.
        Діти, а чим сонечко не схоже на справжнього живого жучка? (Роздати сонечка).
Воно не кольорове.
        Візьміть відповідний за кольором олівець  і  розфарбуйте його.

2.        Робота за малюнком.(Квіткова  галявинка .На  небі  сонце. На ромашці  сонечко.    Поряд  дівчинка. Придумати  ім`я  дівчинці .)
       Погляньте на малюнок. Сонечко теж завітало до дівчинки (Світланочки). Зараз колективно або  в групах складемо казку про дівчинку і жучка. Нам допоможуть опорні слова.
3.Конкурсна  гра .  «Хто  швидше  і  цікавіше?»
Можлива  робота  в групах.
Складання казки (усно)  за опорними словами і малюнком.
 Звучить  ніжна мелодія
Вночі злива Вранці непритомного жучка Дівчинка Світланка (звернулася до нього) «Сонечку, Сонечку, полети на небо, Там твої дітки чекають на тебе!» Не злетів поклала (обсохли крильця). Сонце обсушило полетіло до своїх діток.
- Ви ось тільки прислухайтесь, як вже ожила наша казка та починає говорити.    Казка «Світланка і сонечко» народилася.
- А хто хоче розповісти казку ?

Казка «Світланка і сонечко».
Вночі пройшла злива. Вранці дівчинка Світланка побачила непритомного червоного жучка з чорними крапочками на спині. Вона звернулася до нього:
«Сонечку, Сонечку, полети на небо, Там твої дітки чекають на тебе!»
Але жучок не злетів. Тоді Світланка поклала його на листочок, щоб він обсушився.
Сонечко було вдячне дівчинці за надану допомогу. Сонце обсушило крильця маленькому жучкові, він полетів до своїх діток.


VІ.Закріплення набутих знань
а)Гра "Моя майбутня професія".
Умови гри
Діти сидять в колі, передають один одному м'яч. В кого м'яч, той розповідає ким він буде в майбутньому і що доброго робитиме.
б) «Гостре  словечко  коле  сердечко»- говорять  в народі, а  добре  слово  допомагає …( закінчити вислів)
Завдання
Слухання тексту В Сухомлинського "Добре слово"
Що сталося з дівчиною?
Що приносили родичі Олі?
Що принесла бабуся?
Чи допомогло це дівчинці стати здоровою?
Хто ще завітав до Олі?
Що принесла бабуся?
Чого ж не вистачало Олі ?
(Доброго слова}.
Іноді вистачає  лише   доброго слова, щоб звеселити людину, зробити їй приємно,  допомогти у біді. Недарма в народі говорять "Слово -  лікує, слово -  ранить"
в)  Завдання
        А тепер напишіть добрі слова один одному. Щоб від ваших слів стало приємно та радісно У своїй душі віднайдіть чарівне тепло одне для одного.
(У дітей на парті  пелюстки квітів з аркушу паперу. Діти пишуть добрі слова. Підходять  до  дошки  і прикріпляють до букету. Зачитують  добрі  слова. )
VІI        . Підсумок.
       У кожної людини є її Ангел-охоронець, який охороняє нас від біди. Якщо людина робить добрі справи Ангел радіє, а злі — плаче, тужить, втрачає свої сили.
Я бажаю вам, щоб ви робили тільки добро, щоб ваш Ангел-охоронець радів і завжди приходив на допомогу у тяжкі дні
Робіть добро і пам'ятайте, що ми люди.
VІІІ. Заключна  частина.
Читання віршів учнями.
1 .Цей світ, як казка, як безмежне диво! Захоплює, дивує, кличе ввись. Життя чарівне, я така щаслива,
І ти до цього світу придивись.


2.В душі одразу сонечко засяє
І забринить проміння доброти, Бо світ нас всіх, як мати пригортає, Лиш серденько відкрий до світла ти!
3.Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить.
В її очах любов і ласка сяє,
Така людина сонечком горить!
Вчитель. Будьте і ви, дітки, як маленькі сонечка. Творіть добро і вам відповідатимуть  любов'ю і щедрістю. Та й будуть на нашій планеті Земля мир і злагода (діти хором).
Сонечко і сонце приготували вам, дітки, сюрприз. (Вчитель  дарує  дітям  ромашку  із  побажаннями.).
За вашу плідну роботу на уроці всім вам велике спасибі! Урок закінчено.

                                      Сторінками доброти

Тема. Сторінками доброти  
Пізнавальна конференція за творами В.Сухомлинського
Мета. Ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом видатного педагога і
письменника В.О.Сухомлинського; вчити висловлювати своє ставлення до героїв творів;
розвивати мислення, мовлення учнів;
виховувати почуття доброти, любові та поваги до старших, своїх друзів, Батьківщини.
Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського; виставка творів письменника: книга
«Серце віддаю дітям», збірки «Чиста криниця» та «Казки школи під голубим небом», роздатковий матеріал до інтерактивних методів навчання: «Навчаючи - вчусь», до групової роботи.
Хід уроку
І. Організація класу
- Діти, до нас сьогодні завітали гості. А коли в домі гості – це свято. То ж давайте і наш урок ми проведемо святково і подаруємо нашим гостям вітання:
Доброго дня! Мовим за звичаєм.
Доброго дня! Всім вам ми зичимо.
Щастя й здоров'я вам кожної днини,
Миру і злагоди вашій родині.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
-         Діти! У мене в руках чарівна скринька. У ній – найцінніший скарб планети Земля. Хто його хоче побачити, може зазирнути. Але, поки що, не можна розповідати, кого він там побачив, доти, доки всі найцікавіші й найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки.
-         То кого ви побачили в чарівній скриньці? (Діти називають себе, бо на дні скриньки дзеркало).
-         Так, ви побачили в чарівному дзеркалі кожен себе. Людина – найцінніший скарб. Кожен з вас – особистість. І саме такої людини як ви, на цій землі немає й не буде ніколи.
«Сьогодні в Наталочки день народження. Мама вранці її привітала, ніжно поцілувала і сказала: «Я хочу, щоб ти була справжньою людиною». «Справжньою людиною, - задумалась Наталочка, - а як це?..»
-         От сьогодні ми разом будемо шукати відповідь на це запитання.
-         З чого ж починається людина? (інтерактивний метод – мозкова атака).
                                                                                     

                            


-         Ось тому гаслом нашого уроку будуть такі чудові, сповнені добра поетичні рядки (розташуйте їх у правильній послідовності).
Хай оживає істина стара:
Та нагород за це не вимагай,
Живи, добро звершай,
Людина починається з добра.


ІІІ. Оголошення теми уроку.
         Сьогодні проведемо пізнавальну конференцію.
- Що таке конференція? (Звертаємося до довідкового бюро).
Конференція – розширення та поглиблення навчального матеріалу, ознайомлення з новою інформацією, за рахунок спілкування з різними інформаційними джерелами, обміну думками.
-         А якого письменника ми запросили на урок вам допоможе визначити вікторина його творів. (учитель зачитує уривки оповідань В.Сухомлинського, діти пригадують їх назву).
1.     «Нічого не міг відповісти старий Чоловік. Згадалась йому та мить, коли він залишив слід на сходинці…» («Який слід повинна залишити людина на землі»).
2.     «А третій не сказав ні слова. Він мовчки зняв із себе сорочку й дав її змоклому хлопчикові…» («Красиві слова і красиве діло»).
3.     «Записка – це ж таємниця, яка мусить бути відома тільки тобі і твоєму товаришеві. А ти розголошуєш цю таємницю…» (« Кінь утік»).
4.     «- Чого ж ти не закінчив роботи? – питає сина. А Юрко не знає що й казати.
-         То дрібничка…» (« Гвинтик»).
-         Хто автор цих творів? Що ви про нього знаєте? (Інтерактивний метод «Мікрофон»).
IV. Опрацювання теми уроку.
1.     Сьогодні ми глибше познайомимось з біографією В.О.Сухомлинського.
(Вивчення біографії письменника інтерактивним методом «Навчаючи – вчуся»
Додаток до уроку 1).
Сьогодні в програмі «Літературні сторінки» послухаємо вірш «Вчений, педагог, поет».
Вірш «Слово про вчителя»
              Вчитель, герой і поет,                              Світлі ідеї його
              З серцем палаючим Данко,                     Вічні, як води Дніпрові
              Справжній поет-гуманіст                        Він видатний педагог,
              Щастя творив до останку.                       Повен добра і любові.
                                                   
Дітям життя присвятив,                           Василь Сухомлинський -
              Все їм віддав без вагання,                       вчитель народний по-праву,
              Він їх безмежно любив,                           Як нам його не любить!
              Знав їх сердець поривання.                     Він наша гордість і слава.
2. Мовно-логічна гра (Відгадайте слова, які позначають риси характеру людини)
Д…бр…т…                                ч…йн…сть                            сп…вч…тт…
ч…сн…сть                                 щ…др…сть                  гр…б…сть
ж…рст…к…сть                         зн…в…г…

-         Які б слова, що визначають риси характеру, ви б взяли з собою в життя?
(Діти будують сонечко з промінчиками-словами).
-         А чому сонечко? Бо справжня людина, як сонечко, притягує до себе інших людей.




3.Оповідання В.Сухомлинського «Як Федько відчув у собі людину» (Додаток 2)

4. Робота в групах. Оповідання: а) «Протоптали стежку»; б) «Тихо, бабуся відпочиває»; в) «Перестелимо постіль дідусеві».

5.     Інсценування твору В.Сухомлинського «Все безкоштовно».
-         Що ж зрозумів Василько? (Любов батьків не вимірюється грішми. Вона дорожча за життя).
-         Отже, діти повинні любити батьків, шанувати їх, допомагати їм, а в старості піклуватися про них безкоштовно.

Коли зміцніють крила, щоб літати,
Не забувай про рідних маму й тата.
Та встигни добре слово їм сказати,
Допоки ти живеш у рідній хаті.
Народне прислів'я каже: «Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько».

6.     Робота над прислів'ями. «Ми завжди повинні нести іншим світло любові».
(Обговорення. Заучування напам'ять. Робота в парах).

V. Підсумок уроку.
 - Що ви взяли для себе з твору В.Сухомлинського? Поміркуйте, як слід жити на землі? Запишіть своє правило. (Діти записують правило на квіточці і прикріплюють на уявну галявину «Школи під голубим небом»).

     Чи важко творити добро? А що підкаже завжди людині, як вчинити добре?
(Її серце, совість).
Хочеться закінчити наш урок словами «Поспішайте творити добро!»



Додаток 1 до уроку читання «Сторінками доброти»
 (використовується інтерактивний метод «Навчаючи – вчусь»)
Біографія В.О.Сухомлинського

            Народився В.О.Сухомлинський 28  вересня 1918 року в с. Василівка на Кіровоградщині. Ріс жвавим, допитливим хлопчиком, любив малювати. Але зошити, фарби, пензлі можна було придбати за лікарські рослини. За одну склянку насіння акації давали два зошити. Тому хлопчик ціле літо пропадав у лісі.
         Навчався гарно, мав чудову пам′ять.  У школу приходив раніше і перед уроками допомагав товаришам виконувати завдання з математики.
            Батько його, Олександр Омелянович, орав, працював столяром і теслярем, майстрував колеса і музичні інструменти. Пізніше був сільським активістом, керував трудовим навчанням у семирічній школі.
        
Мати,  Оксана Юдівна,  працювала у колгоспі, займалася домашнім господарством, а зимовими вечорами сиділа за своїм шитвом і розказувала дітям казки. У сім′ї, крім Василя, було ще троє дітей – Іван, Сергій і Меланія. У вихованні батьки дотримувались традицій народної педагогіки. Тому, мабуть, усі їхні діти обрали професію вчителя.
Змалку у дітей виховували любов до книги. У діда була власна бібліотека. Помираючи, він свої книги віддав Василеві. Батько змайстрував хлопчикові скриньку, де він зберігав найулюбленішу літературу: твори Шевченка, Франка, Гоголя, Лесі Українки. Дід мав особливий вплив на свого онука. Василь Олександрович згадував: «При зустрічі дід любив мені читати. При цьому очі його світились добротою.»
Навчався Василь спочатку у Васильківській семирічній школі. Далі  в м. Кременчук. Спочатку у медичному технікумі. Але зрозумів, що то не його покликання. Тому невдовзі вступив на підготовче відділення педінституту. Працював вчителем.
Під час Великої Вітчизняної війни став на захист Вітчизни. Був двічі тяжко поранений, довго лікувався. Після перемоги знову повернувся до школи.
 

У 1948 році В.О. Сухомлинського, на його прохання, призначають директором  Павлиської школи. Цією школою він керував до кінця свого життя – віддав їй 23 роки. У Павлиші створив найкращі наукові книги і твори для дітей. Великою цінністю є його збірки: «Чиста криниця» і «Казки школи під голубим небом».
 

Всього пропрацював у школі 35 років: був учителем, директором школи. Написав майже 1500 творів для дітей. Був великим педагогом і письменником. 1998 рік був проголошений ЮНЕСКО (Світовою організацією з питань науки, культури та освіти) роком В.Сухомлинського.
 

32 роки Василь Олександрович вів педагогічний щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою школярів. А потім ці роздуми ставали книгами. Великий педагог писав: «Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний».
Твори В.Сухомлинського є тим яскравим промінчиком світла, який запалює в дитячих душах вогонь доброти й любові до Батьківщини, поваги до старших та вміння бачити прекрасне навіть у маленькій конвалії чи метелику з росинкою на крилі.

Казки, притчі, оповідання великого педагога – найкраще духовне надбання сучасної дитячої літератури. Немає жодної читанки без його творів. Це: «Не читайте оповідання про Яринку», «Як же все це було без мене?», «Як Сергійко навчився жаліти», «Метелик із росою на крилі».
 

В.Сухомлинський часто хворів. Знаходячись у лікарні, він думками линув до рідної школи. І в останні хвилини життя, коли діти з квітами прийшли до свого вчителя, він підвівся на руки, поглянув у вікно і промовив: «Діти ідуть до школи, а я іду з життя».
 

Помер Василь Олександрович 2 вересня 1970 року, похований на кладовищі всього за 300 метрів від школи, якій віддав усе своє життя. Але твори видатного педагога будуть виховувати багато поколінь, навчаючи їх доброти, любові, поваги до рідних, свого краю.
 

В.О.Сухомлинський славнозвісний педагог сучасності. Заслужений вчитель України, автор понад 50 наукових книг. Його праці перекладені 56 мовами світу, серед них 55 разів перевидавалася одна з найпопулярніших – «Серце віддаю дітям». Її читають китайці та японці, греки та французи своєю рідною мовою.
 

         Педагогічна діяльність Василя Олександровича була високо оцінена, його нагороджено орденами й медалями, присвоєно високі звання – заслужений вчитель України та Герой Соціалістичної Праці. В.Сухомлинський наголошував: «Що було найголовнішим у моєму житті? Без роздумів відповідаю: «Любов до дітей».

Додаток 2
Твори В. Сухомлинського та запитання до них (Робота в групах)
1 група
В. Сухомлинський «Протоптали стежку»
Завдання: 1. Визначте головну думку твору.
                2. Складіть власне оповідання про допомогу стареньким людям.
2 група
В.Сухомлинський «Перестелемо постіль дідусеві»
Завдання: 1. Поділіться своїми враженнями від прочитаного.
2. Уявіть себе дорослими і поміркуйте, що зробили б ви, аби покращити життя самотнім стареньким людям.
3 група
В.Сухомлинський «Тихо, бабуся відпочиває»
Завдання: 1. Чому з бабусиних очей впало дві сльозинки
                2. Як ви піклуєтесь про своїх бабусь? Наведіть приклади.






Додаток 3
Рахунок сина Василька мамі:

3 рази приніс молоко – 30 коп.;
5 разів прибрав кухню – 50 коп.;
4 рази повитирав посуд – 40 коп.;
7 разів почистив взуття – 70 коп.;
9 разів побавив сестричку – 90 коп.;
5 разів допоміг бабусі – 50 коп.;
7 разів усіх порадував п'ятірками – 70 коп.;
3 рази допоміг татові ремонтувати мій велосипед – 30 коп.;
разом із татком розв′язав аж 5 цікавих задач додатково – 50 коп.

Усього разом – 4 грн. 60 коп.


Рахунок мами синові Василькові:

9 років для нього варила їсти – 00 коп.;
9 років прала йому майки,  шкарпетки,
   сорочки, штанці - 00 коп.;
47 штанів, сорочок, курточок зашила й залатала – 00 коп.;
105 ночей просиділа коло нього, коли був хворий – 00 коп.;
зв'язала 5 шарфиків і 10 пар шкарпеток – 00 коп.;
пришила 200 гудзиків – 00 коп.;
розказала 1000 казок – 00 коп.;
поцілувала 50000 разів – 00 коп.

Усе разом – 0 грн. 00 коп

 

Немає коментарів:

Дописати коментар